Salı, Mart 03, 2015

Bir okuma bayramı masalı


Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, yanımda beyimle bu masalın geçtiği adı bilinen bir yere yola çıktık. Az gittik uz gittik, dere tepe düz gittik. Bir de dönüp baktık ki, bir arpa boyu yol gittik. Oradan saptık bir yola, yolda girdik bir hamama.Hamamın tası var kurnası yok, suyu akar sabunu yok.Peştamalı var nalın yok, dört duvar sağlam damı yok. Şıngır mıngır yıkanırız hamamda, kirimiz pasımız yalancının boynuna..

Efenim gelelim konumuza, valide sultan ile sultana geçen hafta bir haber uçmuş. Sizin yaramaz şehzadenin okuma bayramı Nisan ayından Martın birinci haftasına alındı denilmiş. Valide sultanı almış bir telaş. Ev-iş yönetilecek, entrika çevrilecek bunları bırakıp da nasıl izin alayım demiş demesine de şehzadesinin bu özel gününü de kaçırmak istememiş. Almış eline okuma çikolatalarını varmış medreseye..

Valide Sultan o gün çok yorulmuş.Şehzadesi bir dakika yerinde durmamış, hep bir koşturma hep bir haylazlık peşindeymiş. Bir de o gün Valide Sultan hadi bugün özel bir gün iskarpin giyeyim demiş mi? Ayaklar tabi alışık alçak ökçeli pabuçlara şehzadenin peşinde koşarken ayakcıkları isyan etmiş.

Mektebe o gün o anı ölümsüzleştirmek için bir de şipşakcı gelmiş. Fotoğraf çekiminde Eray şehzade şipşakçıya flaş gözümü alıyor lütfen flaşı kapatır mısınız diyerek bir an bile yerinde durmamış. Video çekimine ise bayılmış. Çünkü mikrofon vermişler eline. Sonra başlamış konuşmaya..Bu arada bu nasıl bir özgüvendir Yarabbi. Öğretmenlerime, anneme, babama ve müdürümü teşekkür ederim demiş. O hengamede müdürünü bile unutmamış.


Sonra mikrofonu tutuşturmuşlar valide ile sultanın eline.İki kelam da siz döktürün demişler.Normalde bıcır bıcır olan valide kekeleyip durmuş.Bilgi en büyük zenginliktir, okuma öğrenmenle oğlum bilgiye kendin ulaşacaksın artık çok zenginsin gibi bir şeyler gevelemiş. Peder bey ki normalde hitabeti kuvvetliymiş ona bile o an kal gelmiş.

Video çekiminden sonra okuma bayramı çikolatalarını dağıtmak için öğretmenlerini ve üç sınıfı gezmiş. Sınıftaki çocuklar küçük şehzadeyi görünce tamam tamam ya çikolataları görünce bir çığlık atmış ki bütün mektep yankılanmış. Şehzade fazla alırlar diye sepeti çocuklara tutmamış, çikolataları sepetten tek tek alarak elleriyle dağıtmış. Valide sultan sülalemizde de cimri yoktur ama bu çocuk kime çekti ki böyle diye düşünmüş...Saat 15.00'i vurunca bir masalın daha sonuna gelinmiş. Eray beyler üstünü değiştirerek derse devam etmiş.

Ne diyoruz efendim gökten üç elma düşmüş. Biri okuma-yazma öğrenmek için çalışıp çabalayan yavruma, biri bu çabada azıcık bile katkısı var ise anne ve babasına,üçüncü ise bu blog maceramızda bizleri yalnız bırakmayan tüm canlara...

Esme deli Rüzgar

Okuma Bayramı : 02/03/2015


11 yorum:

Küçük Mucizelerim dedi ki...

Aldım payımı gidiyorum :)
Yalnız Eray dan şehzade senden de valide sultan olurmuş ha Ayla'cım.
Herşeyin plan, düzen, tertip, organizasyon. Maşallahın var.

Oytunla Hayat dedi ki...

Oyoyoyyyyy :)))
Bu masal şahaneymiş...
Tebriklerimi sunuyorum şehzadenize efem :)

Ayla dedi ki...

Nilhan'cım güzel sözlerin için teşekkür ederim ama bu aralar çok yoruldum inan bana hatta geçen hafta havlu atıyordum sanki bu mümkünmüş gibi. Arkadaşa telefonda bu huyumdan nefret ediyorum dedim. Çok detaycılık =çok yorgunluk

Ayla dedi ki...

Şebnem hanım teşekkür ederim Şehzademiz adına...Valla yorulduk hepimiz bu masalı organize etmek adına :))

safiye yaşar erdiger dedi ki...

:D :D
Şehzade Eray'a mikrofon yakışıyor. Bilemedim,ileride ne olacak? Yoksa bir siyasetçi mi?
Valide Sultan'ın nedimeleri olsaymış. O kadar yorulmazdı. Bir de cimrilik meselesi beni gülümsetti.
Bir şekilde bütçeyi tutturmak gerekir. Valide Sultan, senin işin zor. Büyüdüğünde sana hazineden istediğin iaşe zor çıkar. :D :D

safiye yaşar erdiger dedi ki...

:D :D
Şehzade Eray'a mikrofon yakışıyor. Bilemedim,ileride ne olacak? Yoksa bir siyasetçi mi?
Valide Sultan'ın nedimeleri olsaymış. O kadar yorulmazdı. Bir de cimrilik meselesi beni gülümsetti.
Bir şekilde bütçeyi tutturmak gerekir. Valide Sultan, senin işin zor. Büyüdüğünde sana hazineden istediğin iaşe zor çıkar. :D :D

Cebimdeki renkler dedi ki...

Alemsin Ayla'cım. Nefis bir masal olmuş bayıldım. Hayırlı olsun Eray'cığın okuma bayramı. Daha nice başarıları olsun inşallah.

Ayla dedi ki...

Safiye hanım siyaset Eray'a pek uzak görünmemekle birlikte sanat ile ilgili şeylerde de ilgilidir. O kadar çok merak ediyorum ki seçeceği mesleği ne diyelim hayırlısı..

Her işimi kendim yapmaya o kadar alışmışım ki cariye aklıma hiç gelmedi :))

Eray'ın kumbarası kıymetlidir, gözü gibi saklar bakalım büyünce nasıl olacak

Ayla dedi ki...

Ülker'cim çok teşekkür ederim güzel dileklerin için.. İnşallah çok mutlu olurlar

deeptone dedi ki...

ha haaaaa çok tatlıııııı :)

Ayla dedi ki...

Deep teşekkür ederizzz :))